اخبار کشوری / شناسه خبر: 875 / تاریخ انتشار : 1399/01/26
رئیس جمهور با اشاره به تغییر شرایط پرداخت وام یک میلیون تومانی گفت: وام یک میلیون تومانی به صورت قرض الحسنه خواهد بود و آن بحث‌هایی که به عنوان سود مطرح شده بود را دولت بر عهده گرفت و دولت پرداخت خواهد کرد. 


اهم اظهارات روحانی در جلسه ستاد اقتصادی دولت را بخوانید:
تلاش ما این است که ششم اردیبهشت که اول ماه رمضان است این یک میلیون تومان را در حساب مردم بریزیم و همه یارانه‌بگیر ها بتوانند بهره‌برداری و استفاده کنند، البته چارچوبی دارد که امروز فردا آن را به مردم اطلاع خواهد داد. آن هایی که به دریافت وام مایل هستند از این وام قرض الحسنه استفاده کند و باید از طریق پیامک اعلام کنند.
این وام در ماه اردیبهشت پرداخت می‌شود اما در تیر ماه به تدریج از یارانه آنها کسر خواهد شد، یعنی یارانه اردیبهشت و خرداد پرداخت می‌شود در یارانه تیر ماه به بعد ماهانه مقداری به عنوان قسط وام از آن مبلغ کسر خواهد شد که حدود 35 هزار تومان در ماه است
۵۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات به صاحبان کسب و کار‌هایی پرداخت می شود که تحت فشار شدیدتری قرار گرفتند اما کارگران خود را اخراج نکردندپیش‌تر رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت گفته بود: یک اعتبار یک میلیون تومانی در اختیار ۲۳ میلیون خانوار یارانه بگیر قرار می گیرد که اقساط آن نیز از یارانه خانوارها کم خواهد شد. تقریبا حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان برای این امر مدنظر قرار دادیم که مصوب شد.

عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی هم در توضیح جزئیات این اقدام اعلام کرده بود: پیشنهاد بانک مرکزی مبنی‌بر اعطای وام یک میلیون تومانی اعتبار خرید به ۲۳ میلیون خانوار یارانه‌بگیر با نرخ ۱۲ درصد و بازپرداخت ۲۴ ماهه با تنفس چهارماهه به تصویب ستاد اقتصادی دولت رسید که در اسرع وقت اجرایی خواهد شد.

برخی از مراجع نسبت به دریافت سود این وام فتوای حرام دادند. از جمله دفتر آیت‌الله وحید خراسانی در مورد دریافت سود از وام یک میلیون تومانی به خسارت‌دیدگان کرونا اعلام کرد: دریافت سود وام یک میلیون تومانی دولت به علت اینکه مبتنی بر هیچ نوع عقد شرعی نیست حرام است.

همچنین آیت‌الله علوی گرگانی نیز در پاسخ به استفتایی درباره وام یک میلیونی دولت با سود ۱۲ درصد پاسخ دادند که چون این وام برای بهبود وضعیت معیشتی مردم است، در قالب عقود مضاربه و مشارکت و وکالت قرار نمی‌گیرد. لذا دریافت سود از این وام شرعاً جایز نیست.
 
اخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب