اخبار کشوری / شناسه خبر: 873 / تاریخ انتشار : 1399/01/26

وزارت بهداشت وضعیت اپیدمی استان‌ها را در سه دسته‌بندی «بروز بالا»، «بروز متوسط» و «بروز کم» با سه رنگ قرمز، زرد و سبز دسته‌بندی کرده است. بررسی وضعیت اپیدمی استان‌ها در وزارت بهداشت چند نکته قابل‌توجه را نشان می‌دهد: اکثر استان‌های با بروز بالا در قسمت مرکز ایران قرار دارند. در این بخش روند بیماری در اکثر استان‌ها نظیر تهران، اصفهان، البرز، قزوین و یزد نزولی شده است، اگرچه در قم پیش‌بینی یک موج خفیف شده است.

در این گزارش آمده است:

* نکته قابل‌توجه اینکه تمام استان‌های با میزان بروز بالا به جز مازندران، در مرکز کشور قرار گرفته است. در استان تهران، به‌عنوان شلوغ‌ترین استان روند مختصر نزولی گزارش شده است. در اصفهان ناسازگاری داده دیده می‌شود، اما به‌نظر روند نزولی است.

* این روند عینا در البرز نیز تکرار شده است. در روزهای اخیر میزان مرگ در استان قم افزایش داشته که می‌تواند نشان‌دهنده «یک موج خفیف جدید» باشد. در مازندران و قزوین نیز روند نزولی شده است. بنابراین به‌نظر می‌رسد که در استان‌های با بروز بالا، روند بیماری در مسیر کاهشی باشد، اما باید دید با توجه به باز شدن کسب و کارها در این استان‌ها، آیا این روند نزولی ادامه خواهد داشت یا دوباره شاهد روند افزایشی خواهیم بود.

* در برخی از این استان‌ها نظیر خراسان‌جنوبی و ایلام احتمال موج اپیدمی وجود دارد. در کرستان و آذربایجان غربی روند صعودی ثبت شده است. اما در استان گلستان و گیلان که جزو استان‌های درگیر در روزهای نخست بودند، شرایط نزولی حکمفرما شده است. در استان اردبیل اگرچه روند کاهشی دیده می‌شود، اما شاید کم شماری موارد ابتلا روی داده باشد. در خراسان شمالی نیز روند نزولی است، اگرچه ناسازگاری در داده‌ها نیز دیده می‌شود.

* در بخش دیگر، استان‌های با بروز کم طبقه‌بندی شدند. اکثر این استان‌ها به جز همدان، خراسان‌رضوی و کرمانشاه جزو استان‌های جنوبی کشور هستند. شاید یکی از این دلایل به خاطر این باشد که در این استان‌ها دمای هوا بالاتر از سایر استان‌ها است. از سوی دیگر، این امکان نیز وجود دارد که در این استان‌ها سطح بیماری‌یابی نسبت به استان‌های دیگر کمتر باشد. تراکم کمتر جمعیت نیز باعث شده که در این استان‌ها شرایط بهتری تجربه شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بین این استان‌ها، همدان دارای یک روند نزولی بوده، آما در روزهای اخیر افزایش موارد مرگ و ابتلا مشاهده می‌شود که نیاز به بررسی در روزهای بعد دارد. دیگر استان‌هایی که روند نزولی را تجربه کرده خوزستان، هرمزگان و کرمان بوده است. در خراسان‌رضوی گزارش شده که شرایط از پیک گذر کرده است، اما چهارمحال و بختیاری احتمالا در پیک اپیدمی قرار گرفته است.

* در کرمانشاه بعد از چند روز روند افزایشی، کاهش موارد در روزهای اخیر نیاز به بررسی وجود دارد. در بوشهر ناسازگاری داده‌ها نشان از کم بودن داده‌ها عنوان شده است. همچنین در سیستان‌وبلوچستان، روند افزایشی اخیر موارد مرگ به همراه کاهش روند صعودی موارد می‌تواند نشان‌دهنده عبور از پیک اول باشد. به‌طور کل نیز در این گزارش عنوان شده که روند نزولی مشاهده می‌شود، البته باید کم‌شماری جدی شمرده شود. در مجموع می‌توان عنوان کرد که شرایط در استان‌های پرجمعیت و مرکزی نسبت به ماه‌های قبل بهتر شده، اما در هر صورت امکان افزایش میزان مبتلایان نیز وجود دارد.

* در استان‌های مرزی کشور میزان شیوع متوسط گزارش شده است، این موضوع دو معنی دارد، یا اینکه این استان‌ها از پیک بیماری فاصله گرفته‌اند یا اینکه در روزهای آینده وارد پیک خواهند شد. اما درخصوص استان‌های با شیوع پایین می‌توان دریافت که عمدتا این استان‌ها وضعیت مشخصی ندارند و داده‌های آماری در برخی از این استان‌ها، مناسب نیست. بنابراین نیاز است که در این استان‌ها بیماریابی به شکل فعال‌تری نسبت به گذشته صورت گیرد.

رنگ کرونا در ۳۱ استان کشور

رنگ کرونا در ۳۱ استان کشور

اخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب