گالری عکس / شناسه خبر: 856 / تاریخ انتشار : 1399/01/22

نماهایی از پارک زرین درخت اندیمشک

زرین درخت ها از جمله میراث فرهنگی اندیمشک با قدمت بسیار زیاد تاریخی محسوب می شوند و از نظر زیست محیطی و نوع درختان بومی کمیاب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. شهرداری اندیمشک به منظور حفظ و نگهداری این میراث فرهنگی و درخت کمیاب بومی، با رویکردی فرهنگی و زیست محیطی استفاده ای بهینه از این میراث کرده و پارکی محلی در اطراف این درختان و با عنوان زرین درخت احداث نموده است.

«زرین درخت»، درختی بسیار زیبا و منحصر به‌فرد در  اندیمشک است که بلندایی به طول تقریبی هفت الی ده متر دارد و دارای تنه‌ای شبیه بید با خطوط منحنی مینیاتوری و برگ‌هایی شبیه مورد وحشی و برگ انار است. «زرین درخت» در فصل گل دهی یعنی بهار با انبوه گل‌های زردرنگ شیپوری بزرگ (حدود پنج تا ده سانتی‌متری) که کلاله‌های زعفرانی شکلی را در خود جای داده، دل هر رهگذری را مجذوب زیبایی خویش می‌کند، چراکه تصویری از یک درخت می‌بینید که گویی خوشه‌هایی از طلا به آن آویزان کرده‌اند.
زرین درخت» اندیمشک گونه‌ای است بومی و اندمیک که تنها در اندیمشک خوزستان وجود دارد و همین چند اصله موجود هم قدمتی نزدیک به هزارساله دارند و دیگر قابل تکثیر نیستند. البته چند اصله دیگر از این درخت در سیستان ایران و هندوستان وجود دارد که آنها گونه‌ای دیگر از این درخت و متفاوت با آن هستند. قدمت هزار ساله زرین درخت اندیمشک را هم می‌توان از لابه‌لای کتب و نسخ تاریخی دریافت.
در نوشته‌های مستوفی؛ مورخ نامدار به ذکر و اهمیت این درخت‌ها در 700 سال پیش پرداخته شده که با توجه به عمر چند‌صد ساله آنها پیش از مستوفی می‌توان گفت که عمر هزار ساله‌ای دارند. نظامی شاعر نیز در شعرهایش از زیبایی این درخت‌ها سروده و آورده است: «به‌دست آری چنان شاهانه تختی ـ که باشد راست چون زرین درختی / سر تاجداران برآمد به تخت ـ چو سیمرغ بر شاخ زرین درخت/ غلامان زرین کمر گرد تخت ـ چو سیمین ستون گرد زرین درخت.»
برخی مردم اندیمشک باورهایی مذهبی نیز نسبت به این درختان دارند و داستان های تاریخی بسیاری در مورد آن سینه به سینه نقل شده است.
زرین درخت ها از جمله میراث فرهنگی اندیمشک با قدمت بسیار زیاد تاریخی محسوب می شوند و از نظر زیست محیطی و نوع درختان بومی کمیاب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
این درختها پیش از مسکونی شدن آن منطقه در میان زمین های کشاورزی قرار داشتند و با احداث ساختمان های مسکن مهر و منازل مسکونی کوی جانبازان در محاصره منطقه مسکونی قرار گرفتند و ادامه حیات آنها در معرض خطر قرار گرفت.
شهرداری اندیمشک به منظور حفظ و نگهداری این میراث فرهنگی و درخت کمیاب بومی، با رویکردی فرهنگی و زیست محیطی استفاده ای بهینه از این میراث کرده و پارکی محلی در اطراف این درختان و با عنوان زرین درخت احداث نموده است.
به منظور جلوگیری از تخریب و آسیب دیدن این درختها با حصاری کوتاه این درختها را پوشش داده تا از دیگر درختهای پارک متمایز و جدا گردد.

عکس و مطلب از پیمان میرزاونداخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب