اخبار کشوری / شناسه خبر: 720 / تاریخ انتشار : 1398/08/04

چین اولین کاشف مواد معدنی در آبهای عمیق جهان

پکن- ایرنا- براوردها نشان می دهد که چین در رده نخست کشورهای جهان در اکتشاف و استخراج مواد معدنی در آب های عمیق قرار گرفته است.

روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ روز شنبه گزارش کرد کشورهای جهان در حال رقابت تنگاتنگ با یکدیگر برای اکتشاف مواد کانی در اعماق دریاها و اقیانوس ها هستند در این میان چین در رده نخست قرار گرفته است این کشور روز به روز اکتشافات بیشتری در اعماق آبها انجام می دهد.

روزنامه می نویسد مواد معدنی نقش مهمی در تولید تلفن های هوشمند و باتری های مخصوص خودروهای برقی و الکتریکی دارد و چین با توجه به اینکه تولید کننده بزرگ این اقلام است، بیش از بسیاری از کشورها برای اکتشاف و استخراج در آبهای عمیق تلاش می کند.

اداره بین المللی بسترهای دریا در گزارشی پیش بینی کرده است که کار اکتشاف و استخراج مواد کانی در آبهای عمیق از سال ۲۰۲۰ میلادی شدت بگیرد باور بر این است که چین در این زمینه پیشرو دیگر کشورها خواهد بود.

این اداره می افزاید تاکنون با ۳۰ کشور،  شرکت و موسسه تحقیقاتی در سراسر دنیا برای اجرای برنامه های مربوط به اکتشاف مواد معدنی در آب های عمیق توافقنامه های همکاری امضا کرده است که سهم چین با ۵ شرکت و نهاد بیش از کشورهای دیگر است.

«مایکل لوج» مدیرکل اداره بین المللی بسترهای دریا که بتازگی از چین دیدار کرد گفت بر این باور هستم که چین اولین کشور دنیا خواهد بود که دست به چنین اکتشافاتی می زند.

وی افزود هر روز تقاضا برای این فراورده های معدنی بیشتر می شود بازار برای این محصولات، بسیار بزرگ و رقابت میان کشورها سنگین است.

این در شرایطی است که کشورهای خاورمیانه و شماری از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، بلژیک، لهستان و انگلستان هم در این زمینه فعال هستند و علاقه نشان داده اند.

اخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه