چهار شنبه 05 دی 1397
کد خبر: 591
تعداد بازدید: 40

اعتدال در میدان سیاست؛ خط مشی آیت الله هاشمی شاهرودی

آیت‎الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی، چهره ای مصلحت اندیش و بین الطرفینی بود که در دوره فعالیت خود بیشتر می کوشید تا اختلاف های سیاسی میان گروه های مختلف را برطرف کند.

تهران- ایرنا- آیت‎الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی، چهره ای مصلحت اندیش و بین الطرفینی بود که در دوره فعالیت خود بیشتر می کوشید تا اختلاف های سیاسی میان گروه های مختلف را برطرف کند و همین ویژگی شخصیتی نیز باعث شد، حضورش بر هیات عالی حل اختلاف قوای سه گانه، مورد قبول جناح‌های مختلف قرار گیرد.

 

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ سیدمحمود هاشمی شاهرودی در اول فرودین 1327 خورشیدی در نجف اشرف دیده به جهان گشود. پدرش‌ سید علی‌ حسینی‌ شاهرودی‌ از استادان‌ حوزه علمیه نجف و مادرش فرزند سید علی مدد موسوی از علمای دینی و اهالی روستای سیدان استان خراسان جنوبی بود. وی تحصیلات‌ ابتدایی‌ را در مدرسه‌ علویه‌ نجف‌ به‌ پایان‌ رساند و پس از آن وارد در حوزه علمیه نجف شد که در آنجا در محضر آیت‌الله محمد باقر صدر و امام خمینی(ع) علم آموزی کرد.

هنگامی که در 1353 خورشیدی رژیم بعثی عراق با حمله به حوزه علمیه نجف، 150 تن از شاگردان سید محمدباقر صدر و اعضای حزب الدعوه الاسلامیه را به زندان انداخت، سیدمحمود هاشمی نیز در آن جمع بود تا اینکه پس از مدتی با وساطت مراجع وقت آزاد شد.

**آیت الله هاشمی شاهرودی و ورود به ایران
پیروزی انقلاب اسلامی در ایران باعث شد تا مردم عراق نیز در نجف به اعتراض دست بزنند که در این ماجرا رژیم بعث، آیت اللَّه شاهرودی را به عنوان محرک و مشوق این تظاهرات متهم و قرار دستگیری او را صادر کرد. وی از عراق خارج شد و نخست به کویت و از آنجا به ایران آمد. در این زمان با موافقت امام خمینی(ره) مسوولیت برقراری ارتباط میان نیروهای خارج از کشور به ویژه آیت الله صدر و حوزه علمیه نجف اشرف را بر عهده گرفت.

آیت اللَّه شاهرودی در همین زمان نیز با توصیه امام خمینی(ره) تدریس دروس خارج فقه و اصول را در قم آغاز کرد.

**تشکل مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق
شروع جنگ تحمیلی و فشار صدام بر شیعیان و مردم عراق، باعث شد تا امام(ره) مأموریتی به آیت‌الله خامنه‌ای رییس‌جمهوری وقت مبنی بر پیگیری امور عراق بدهند. از این رو در 1361 خورشیدی با پیگیری ایشان و استفاده از ظرفیت روحانیت مبارز عراق به‌خصوص آیت‌الله سید محمدباقر حکیم و آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی با تنظیم اساسنامه‌ای تشکل مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق راه‌اندازی شد.

آیت‌الله شاهرودی درباره تأسیس مجلس اعلای عراق و نقش آیت‌الله خامنه‌ای در تأسیس این مجلس گفته است: «آیت‌الله خامنه‌ای که خدا حفظ شان کند، از طرف حضرت امام مسئول شده بودند ... در واقع پیشنهاد مجلس اعلا را ایشان دادند و از همه ما که بیشترمان در قم بودیم دعوت کردند، به بنده هم مستقیم زنگ زدند».

آیت الله هاشمی شاهرودی عضو هیات مؤسس و نخستین رییس مجلس اعلا بود که پس از چندی با ریاست شهید حکیم به ‌مدت مدیدی به ‌عنوان سخنگوی این مجلس به فعالیت پرداخت. برگزاری کنفرانس «جنایات صدام» از مهمترین حرکت‌های مجلس اعلای عراق در دهه 60 خورشیدی به شمار می رود.

**ریاست بر قوه قضاییه
آیت‌الله خامنه‌ای در هشتم دی 1371خورشیدی، هیاتی از علما از جمله آیت الله هاشمی شاهرودی را به‌منظور بررسی موضوع ها و مسایل جدید فقهی و تهیه پاسخ عالمانه و محققانه به مسایلی که وضع کنونی جهان و پیشرفت های علمی نو، برای فرد و جامعه مسلمان مطرح می‌سازد، منصوب کردند. پس از آن در مرداد 1378 خورشیدی، آیت الله هاشمی شاهرودی از طرف مقام معظم رهبری به عنوان ریاست بر قوه قضاییه انتخاب شد. وی پیش از حضور در جایگاه ریاست قوه قضاییه در انتخابات خبرگان رهبری در آبان 1377خورشیدی از استان خراسان بر کرسی مجلس خبرگان نشست.

انتصاب وی به عنوان فقیهی میانه‌رو، امیدواری‌های زیادی نیز در دوره اصلاحات ایجاد کرد و موجی از امیدواری و خوش بینی در میان جناح های مختلف و طیف‌های گوناگون سیاسی ایران به وجود آورد. وی در طول مسوولیت خود در قوه قضائیه، خدمات بسیاری را انجام داد که توسعه قضایی، تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها و ایجاد ارتباط مردمی از جمله آنهاست.

وی از شخصیت‌های مورد وثوق و اعتماد مقام معظم رهبری بود. ایشان در دیدار با مسوولان دستگاه قضایی در پنجم مرداد 1387خورشیدی می‌فرمایند: «امروز خوشبختانه قوه‌ی قضائیه با مدیریت و ریاست جناب آقای شاهرودی- عالم، مجتهد، فاضل، مسلط بر مبانی و مباحث- اداره می‌شود؛ این فرصت خیلی خوبی است. وجود یک چنین افرادی و شخصیت های برجسته در درون قوه‌ی قضائیه، فرصت های خوبی است».

پس از مسوولیت در قوه قضایه آیت الله هاشمی شاهرودی با شروع مجدد درس‌های فقه و اصول خود در قم در کنار فعالیت‌های مؤثر سیاسی و استمرار خدمات شایان خویش به نظام مقدس اسلامی، مسوولیت خطیر مرجعیت دینی را نیز بر عهده گرفت.

**ریاست بر مجمع تشخیص مصلحت نظام
شاید بتوان مهمترین انتصاب در 1395خورشیدی را انتخاب آیت الله هاشمی شاهرودی برای ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام دانست؛ مقامی که پس از درگذشت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در زمستان همان سال برای ماه‎ها خالی بود.

وی در همین زمان در یک گفت وگوی تلویزیونی ضمن اشاره به اینکه «سیاست‌های کلان روح قوانین کشور است» اظهار داشت که مصوبات مجلس و هیئت دولت «باید روح سیاست‌های کلی را داشته باشد».

**سخن آخر
آیت‎الله هاشمی، فردی میانه رو مصلحت اندیش و چهره بین الطرفینی بود؛ چهره‌ای که باعث شده کمتر از او اظهارنظری در جامعه مطرح شود که یکی از گروه های سیاسی کشور را آزرده کند. فردی که سبب شد حضورش بر هیات عالی حل اختلاف قوای سه گانه مورد قبول جناح‌های مختلفی باشد که در حاکمیت حضور دارند، از این رو تا پایان عمر با برکت خود از مقبولیت بسیاری در میان جریان های سیاسی برخوردار بود.

آیت الله هاشمی شاهرودی که در یک دوره ریاست‌ مؤسسه‌ دایرة‌المعارف‌ فقه‌ اسلامی را بر عهده داشت، مقالات‌ فراوانی در فصلنامه فقه‌ اهل‌ بیت‌(ع) به‌ چاپ‌ رسانده بود و در زمینه‌های گوناگون‌ نزدیک به 26 جلد کتاب منتشر کرد. عضویت در مجمع جهانی اهل بیت(ع)، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ریاست هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه بخشی دیگر از مسوولیت‌های این روحانی فقید بود.

این روحانی بزرگوار پس از تحمل یک دوره بیماری در سوم دی 1397خورشیدی در 70 سالگی دعوت حق را لبیک گفت.اخرین اخبار
اخبار کشوری
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه