شنبه 28 مهر 1397          وب سایت رسمی شهرداری اندیمشک  
 
    شهرداری اندیمشک
Andimeshk Municipality
 
 
   
 

آنچه راجع به پسماند باید دانست

در چند سال گذشته، آلودگی هوا چنان وضع نگران‌کننده‌ای داشته است که اکنون به محض اینکه کلمه «آلودگی» را می‌شنویم، همین نوع آلودگی به ذهن ما متبادر می‌شود. در حالی که در سال‌های اخیر دود و گرد و غبار شهرهای ما را خاکستری کرده، نوع دیگری از آلودگی نیز افزایش یافته که بسیار نگران‌کننده است.

   در چند سال گذشته، آلودگی هوا چنان وضع نگران‌کننده‌ای داشته است که اکنون به محض اینکه کلمه «آلودگی» را می‌شنویم، همین نوع آلودگی به ذهن ما متبادر می‌شود. در حالی که در سال‌های اخیر دود و گرد و غبار شهرهای ما را خاکستری کرده، نوع دیگری از آلودگی نیز افزایش یافته که بسیار نگران‌کننده است. این نوع از آلودگی ناشی از پسماندها است که نوع صنعتی آن می‌تواند مشکلات بسیاری برای کشور به همراه داشته باشد. با وجود افزایش این مشکل، قوانین و مقررات مربوط به مدیریت پسماند کامل به نظر می‌رسد و صرفا نیازمند اجرای دقیق هستند.
پسماند یعنی چه؟مواد جامد، مایع و گاز که به طور مستقیم یا غیرمستقیم از فعالیت  انسان حاصل شده باشند و بتوان آنها را زایدبه حساب آورد،  پسماند هستند.
عوارض پسماند یعنی:بهای خدماتی که سازمان‌های عمومی به شهروندان می‌دهند .

تفاوت  عوارض پسماند و مالیات
1- عوارض پسماند در قبال خدماتی دریافت می‌شود که شهروندان می‌گیرند.
2-«مالیات» در برابر خدمتی نیست.

سهم مردم از هزینه‌های پسماند
بابک نگاهداری، رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران: فقط ۲۰ درصد از هزینه‌های مدیریت پسماند زباله از مردم اخذ می‌شود. در بسیاری از شهرهای کشورهای مختلف، نظام اخذ بهای خدمات مدیریت پسماند از گذشته‌های دور پایه‌ریزی شده است
پسماندهای عادی :به صورت معمول از فعالیت‌های روزمره انسان‌ها در شهرها تولید می‌شوند، مانند زباله‌های خانگی و نخاله‌های ساختمانی.
پزشکی:در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی تولید می‌شوند و عفونی و زیان‌آورند.
ویژه:به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص خطرناک (مانند سمیت، بیماری‌زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن) مراقبت ویژه لازم دارند.
کشاورزی:ناشی از فعالیت‌های تولیدی در بخش کشاورزی هستند، مثل فضولات، لاشه حیوانات و مواد کشاورزی فاسد.
صنعتی:شامل تمامی پسماندهای ناشی از فعالیت‌های صنعتی و معدنی و پسماندهای پالایشگاهی صنایع گاز، نفت و پتروشیمی و نیروگاهی و امثال آن است، مانند براده‌ها، سرریزها و لجن‌های صنعتی.
مدیریت اجرایی پسماندها بر عهده شخصیتی حقیقی یا حقوقی‌ است که مسئول برنامه‌ریزی، ساماندهی، مراقبت و عملیات اجرایی مربوط به تولید، جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، جداسازی، حمل‌و‌نقل، بازیافت، پردازش و دفع پسماندها و همچنین آموزش و اطلاع‌رسانی در این زمینه است.

مدیریت پسماندها

 •   مدیریت اجرایی تمامی پسماندها، غیر از صنعتی و ویژه در شهرها، روستاها و حریم آنها بر عهده شهرداری‌ها است.
 •   این وظیفه، خارج از حیطه مسئولیت شهرداری‌ها، بر عهده بخشداری‌ها است.
 •   مدیریت اجرایی پسماندهای صنعتی و ویژه بر عهده تولیدکنندگان آنها است.

وظایف اساسی مدیریت پسماند

 •   از بین بردن یا کاهش خطرهای ناشی از پسماندها، مانند بازیافت دفن بهداشتی و زباله‌سوزی و عمل پردازش
 •   تضمین و تامین سلامت، بهداشت و ایمنی عوامل اجرایی خود بر اساس معیارها و ضوابط وزارت بهداشت
 • مدیریت‌های اجرایی می‌توانند تمامی یا بخشی از عملیات مربوط به جمع‌آوری، جداسازی و دفع پسماندها را به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار کنند.

تعیین هزینه‌های پسماند
مدیریت اجرایی می‌تواند هزینه‌های مدیریت پسماندها را از تولیدكننده پسماند دریافت کند. مقدار این هزینه‌ها را تعرفه‌ای مشخص می‌کند كه طبق دستورالعمل وزارت كشور، شوراهای اسلامی بر حسب نوع پسماند تعیین کرده‌اند. این مبلغ باید فقط صرف هزینه‌های مدیریت پسماند شود.

وظیفه شهرداری‌ها در دریافت عوارض پسماند
از ابتدای سال 85 شهرداری تهران مكلف شد برای وصول بهای خدمات مدیریت پسماندهای شهری از تمامی واحدهای مسكونی و غیرمسكونی، بر اساس موارد و روشی مشخص‌شده، اقدام و درآمد حاصل را صرف هزینه‌های مدیریت پسماند کند.

 • گروه‌هایی که شهرداری باید از آنها عوارض دریافت کند
 •   تولیدكنندگان پسماندهای عادی برای اماكن مسكونی
 •   واحدهای غیرمسكونی مشمول عوارض كسب و پیشه سایر اماکن
 • چنانچه در این اماكن واحدهای غیرمرتبط مانند واحدهای تجاری مستقر باشند متناسب با تعداد واحد و نوع كسب مشمول پرداخت بهای خدمات مدیریت پسماند خواهند بود.


مراکزی که مشمول پرداخت عوارض نمی‌شوند

 •   مساجد
 •   حسینیه‌ها
 •   تكایا
 •   اماكن مذهبی
 •   اماكن دینی اقلیت‌ها (زرتشتی، كلیمی، مسیحی)
 •   مدارس (ابتدایی، راهنمایی، متوسطه و پیش‌دانشگاهی)

وظیفه شهروندان
غیر از وظایف عمومی شهروندی از قبیل تفکیک زباله‌ها از مبدا و همچنین دفع آنها در زمان‌های اعلام‌شده، قانون شهروندان را موظف کرده است تا خودشان بخشی از هزینه‌های مدیریت پسماندهای تولیدی‌شان را پرداخت کنند. متن این قانون چنین است: «مدیریت اجرایی می‌تواند هزینه‌های مدیریت پسماند را از تولیدکننده پسماند با تعرفه‌ای که طبق دستورالعمل وزارت کشور توسط شوراهای اسلامی بر حسب نوع پسماند تعیین می‌شود، دریافت کرده و فقط صرف هزینه‌های مدیریت پسماند کند.»
مجلس شورای اسلامی در 83/2/20 قانونی را برای مدیریت پسماندها تصویب کرد. تقریبا یک سال پس از آن، هیات دولت نیز آیین‌نامه‌‌ای برای تکمیل و اجرایی کردن این قانون به تصویب رساند که تمامی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و نهادهای دولتی و عمومی غیردولتی و تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی را موظف کرد که مفاد آن را رعایت کنند.

وظیفه شهرداری در استفاده از کمک شهروندان
با هدف جذب مشاركت‌های اجتماعی مردم و نیز كاهش میزان تولید زباله و اعمال تفكیك زباله از مبدا، با تاكید بر اماكن فرهنگی، آموزشی و ورزشی و با توجه به ضوابط و مقررات موضوعه، شهرداری تهران موظف است دستورالعملی تشویقی تهیه کند.

پرداخت عوارض برای مستاجران
تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی بهره‌بردار (مالكان و مستاجران) واحدهای مسكونی، اداری، تجاری و تولیدی واقع در محدوده قانونی شهر تهران مكلف به پرداخت بهای خدمات مدیریت پسماند آن واحدها هستند و در صورت هرگونه نقل و انتقال املاك یا واگذاری مالكان به مستاجران جدید بدون پرداخت و تسویه حساب بدهی معوق، بهای خدمات مدیریت پسماند آن واحدها بر عهده انتقال‌گیرنده (مالك) خواهد بود.

تخفیف ناشی از پرداخت عوارض پسماند
مؤدیانی كه تا پایان هر سال برای پرداخت بهای خدمات مدیریت پسماند همان سال اقدام کنند، مشمول 10 درصد بخشودگی به عنوان جایزه خوش‌حسابی خواهند شد


ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: یک شنبه 12 آذر 1396     بازدید ها: 397     دسته: اخبار شهرداری     

 
 

شهرداری اندیمشک
Andimeshk Municipality
 

 سایتهای مرتبط

  دفتر مقام معظم رهبری
  ریاست جمهوری اسلامی ایران
  ایران
  مجلس شورای اسلامی
  استانداری خوزستان
  وزرات کشور


  اوقات شرعی
  عضویت در سایت
 
  نشانی : اندیمشک - میدان                                            تلفن :      0510 4264 061          فاکس :                     
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه