جمعه 28 تیر 1398          وب سایت رسمی شهرداری اندیمشک  
 
    شهرداری اندیمشک
Andimeshk Municipality
     
   
دوشنبه 05 مرداد 1394
تعداد بازدید: 3392

«سالروز عملیات افتخارآفرین مرصاد بر فجرآفرینان مبارک»

عملیات مرصاد یكی از بزرگترین عملیات ها بر ضد تحركات منافقین بود كه با انجام آن شیوه اقدامات این گروهك به كل تغییر یافته و تضعیف شد. عملیات مرصاد در پاسخ به عملیاتى به نام فروغ جاویدان انجام شد.

نحوه هجوم منافقین:
ستون نظامى منافقین در ساعت 15 و سی دقیقه روز 3 مرداد ماه سال 67 در حمایت كامل ارتش عراق با عبور از مرز در محور سرپل ذهاب، حمله خود را از گردنه پاتاق به سوى كرند آغاز كرده و با پیشروى به سمت اسلام آباد این شهر را نیز به تصرف در آوردند. آنگاه تا گردنه حسن آباد در شرق شهر اسلام آباد، پیش رفتند و براى تجدید سازمان در آنجا مستقر شدند و منتظر شكست مقاومت بازدارنده نیروهاى ایرانى در «تنگه چهارزبر» بودند تا به سوى كرمانشاه پیشروى كنند لذا تمام امكانات خود را در پشت این تنگه جمع كرده و آماده شده بودند تا به محض باز شدن راه در مدت كوتاهى شهر كرمانشاه را تصرف كنند.
پس از ورود نیروهاى منافقین به كرند و اسلام آباد، درگیرى تا چند ساعت در شهر ادامه داشت و شمارى از نیروهاى مردمى و سپاه با آنان درگیر بود اما تلاش آنها به دلیل عدم آمادگى بى ثمر بود.
منافقین خَلق خوشحال از پیروزی های مقدماتی و در یك اقدام عجولانه راهی باختران شده و به خیال باطل خود قصد حركت به سمت تهران و سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران را نمودند.

آغاز عملیات مرصاد
عملیات مرصاد در روز پنجشنبه، 5مرداد 1367 با رمز مبارک یا علی ابن ابیطالب (ع) و به منظور مقابله با منافقین در منطقه اسلام آباد و کرند در غرب استان کرمانشاه آغاز گردید.در این عملیات سه گردان از تیپ نبی اكرم (ص) و تیپ مسلم و یك گردان از ایلام به اسلام آباد حمله كردند.
منافقین تصور می كردند كه به سان روزهای قبل نیروهای عراقی در این مناطق حضور دارند، حال آنكه عراقی ها عقب نشینی كرده و منطقه در دست نیروهای ایرانی بود. به همین دلیل، نیروهای خودی توانستند به راحتی از این محور وارد اسلام آباد شوند و سازماندهی منافقین را در داخل شهر به هم بزنند.

دفاع مقدس ملت ایران در آخرین سال خود شاهد حوادث تلخ و شیرین بسیاری بود. فشار طاقت فرسای قدرت های استکباری جمهوری اسلامی ایران را با مشکلات فراوانی در زمینه های نظامی، سیاسی و اقتصادی مواجه ساخته بود. از سوی دیگر، رژیم متجاوز بعثی نیز با استفاده از حمایت های گسترده شرق و غرب، ضمن بازسازی ارتش شکست خورده عراق، برای هجومی دوباره خود را آماده می کرد. بر همین اساس در سال پایانی جنگ حوادث و تحولات نظامی و سیاسی روندی پر شتاب به خود گرفت. اجرای موفقیت آمیز عملیات والفجر ده از سوی رزمندگان اسلام بمباران وسیع شیمیایی در حلبچه دور تازه جنگ شهرها، حمله موفق نیروهای عراقی به مواضع رزمندگان ایرانی، پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران، هجوم مشترک ارتش عراق و گروهک خود فروخته منافقین در جبهه های غرب و جنوب و سرانجام یورش سلحشوران ایران اسلامی بر متجاوزان، رویدادهای مهم جنگ در سال هشتم بود که در نهایت به برقراری آتش بس در جبهه های نبرد منجر شد.

 

<<اما گواه تاریخ این است كه: عاقبت تمام مزدوران شكست است>>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 طراحی و پیاده سازی: راد رایانه